E-Ticaret Şirketleri İçin Facebook Reklam Modelleri

Hayran sayısı yarışları, hakkında konuşuluyor oranları, toplam erişim sayıları ve tabi ki markaların harcamaları karşılığında satış beklentileri…

Firmaların hayatındaki yeri her geçen gün daha da büyüyen Facebook, 2012’nin ikinci yarısında markaların satışlarını da arttıracağına inandığı yeni reklam modellerini piyasaya sürdü.

Peki e-ticaret siteleri Facebook üzerinden satışlarını arttırmak için bu reklamlardan hangisini kullanmalı?

Facebook Teklifleri (Facebook Offers)

 

Facebook Teklifleri’ni gazetelerin/dergilerin yıllardır dağıttığı kuponların online versiyonu olarak düşünebiliriz. Facebook Teklifleri ile çeşitli promosyonlar ve indirimler sunarak Facebook kullanıcılarını online veya fiziksel mağazanıza yönlendiriyor ve sunulan teklifin çekiciliği ile satışlarınızı arttırmaya çalışıyorsunuz.

Facebook Teklifleri aslında ücretsiz bir ürün. Kullanıcı Facebook hayran sayfasından yayınlanan teklifi aldığında mail adresine bir indirim/promosyon kodu gönderiliyor. Ancak Facebook Teklifleri’nin reklamlar ile desteklenerek viralliğinin arttırılması öneriliyor. Şu ana kadar yapılan en populer 100 Teklif için kaydedilen tüm dönüşlerin %75’i viral olarak sağlanmış. Yani, markanın Teklif’i için sağlanan geri dönüşlerin 3/4’ü teklifi alan Facebook kullanıcılarının arkadaşlarından gelmiş.

Facebook Teklifleri ile yapılan kampanyaların başarısı ürünün ve teklifin niteliğine çok fazla bağlı olsa da Facebook pazarlama stratejinizde kesinlikle denenmesi gereken ürünler arasında.

Custom Audiences – Özel Hedef Kitleli Reklamlar

Özel Hedef Kitleli Reklamlar müşterilerinize ait e-posta adresi, telefon numarası ya da Facebook ID gibi bilgileri Facebook’a yükleyerek markanıza özel bir hedef kitle oluşturmanızı ve bu hedef kitle içerisinde Facebook kullanıcı profil verilerine göre kırılımlar yaparak reklam kampanyaları üretmenizi sağlayan bir reklam modeli. Facebook, yüklediğiniz bu verileri kendi kullanıcı verileri ile eşleştirerek söz konusu özel hedef kitleyi oluşturuyor.

Özel Hedef Kitleli Reklamlar ile eticaret sitelerinde satın alma aşamasında, alışveriş tutarını yükseltmek ya da çapraz satış amaçlı gösterilen ürün önerileri mantığında sizden bir ürün almış müşterilerinizi Facebook üzerinde diğer ürünlerinizi tanıtmak için hedefleyebilir ya da müşterilerinize özel avantajlar oluşturup e-mail göndermek yerine Facebook reklamları ile gösterebilirsiniz. Ürünü deneyen yerli markalar geri dönüşlerdeki artışlardan memnun. TechCrunch da Facebook Özel Hedef Kitleli reklamların klasik Facebook reklamlarına göre 5 kat daha fazla geri dönüş sağladığı belirtiyor.

Güvenlik konusuna da değinmeden geçmeyelim. Facebook’a yüklenen datalar “Hashing” adı verilen bir teknoloji ile korunuyor. Yani datalar, Facebook’un kendi aracı olan Power Editor içerisinde şifreleniyor ve finger print olarak tutuluyor.

Facebook Exchange (Facebook Retargeting)


Son dönemlerde profil datası ile birlikte Facebook, seçmiş olduğu az sayıda platform üzerinden envanter satışına da başladı. Böylelikle markalar web sayfalarını ziyaret etmiş yani ürün veya hizmetlerine önceden ilgi göstermiş olan potansiyel alıcılarını Facebook üzerinde hedefleyebiliyor.

Retargeting yeni bir sistem değil. Ancak Facebook’un Türkiye’deki online penetrasyonu göz önünde bulundurulursa Facebook Exchange medya planlarınızda yer alması gereken bir reklam modeli. Site ziyaretçilerinizin ortalama %98’i iletişim amacınızı gerçekleştirmeden sitenizden ayrılıyor. Bu noktada retargeting doğru strateji ve yöntemlerle yapıldığında, memnun edici sonuçlar elde edilebiliyor. Örneğin, sitenizdeki herhangi bir kategoriyi ya da belirlediğiniz ürünü ziyaret edenler için özel reklamlar oluşturabiliyor hatta, bir ürünü sepetine atmış ancak satın almamış kullanıcıları indirim kuponlarınıza yönlendirebiliyorsunuz.

Mobile App Install Ads

Facebook’un son dönemlerde sunduğu reklam modeli IOS ya da Android kullanıcılarını Facebook reklamlarına tıklandığında doğrudan AppStore veya Play Store’daki uygulama sayfasına yönlendiriyor. Mobil cihazlarda Haber Kaynağı bölümünde yer alan reklamların raporları incelendiğinde geri dönüş oranının %6’ya kadar çıktığı görülüyor.

E-Ticaret Şirketlerinin iPhone, iPad ve Android Kullanım Karnesi de göz önünde bulundurulursa Mobile App Install Ads reklam modeli eticaret şirketlerinin mobil uygulamalarını yaygınlaştırma çabalarına oldukça katkı sağlayacağa benziyor.Kaynak : eticaretmag.com

İnternette 33 Milyar Harcadık

Alışverişte internetin sunduğu olanaklar ticari hayatı zenginleştirmeye devam ediyor. Hem tüketici hem hizmet sunucu açısından büyük avantaj sağlayan internet kredi kartı kullanımını da yaygınlaştırıyor. Kayıtlı ekonomiyi oluşturan kredi kartı kullanım değerleri de bu yönde şekilleniyor. Fakat Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun iç tüketimi kısmak amacıyla tüketici kredileri ve kredi kartlarına şubat ayında getirdiği sınırlamalar kayıtlı alışverişi vurdu. BDDK verilerine göre, kredi kartı harcamalarına taksit sınırlaması getiren düzenlemenin etkilerinin yaşandığı bu yılın ilk 6 ayında, kayıtlı ekonominin sigortası olarak görülen kredi kartıyla yapılan alışverişler 7 milyar lira azaldı. BDDK ve­ri­le­ri, va­tan­da­şın tü­ke­tim çıl­gın­lı­ğı­nı ön­le­mek ama­cıy­la uy­gu­la­nan kre­di kar­tı­na tak­sit ya­sa­ğı ve tak­sit sı­nı­rı­nın so­nuç ver­di­ği­ni gös­te­ri­yor.

Fakat, internette yapılan kartlı ödeme işlemlerinde 2014 ün ilk 6 ayında geçen yıla oranla yüzde 39.7 artış yaşandı. Toplamda 33 milyar 89 milyon liralık kredi kartı harcamasında en fazla ocak ayında alışveriş yapıldı. Kredi kartı taksit düzenlemesinin yapıldığı şubat ayında ise en az alışveriş yapılan ay oldu.

Artan kredi kartıyla yapılan uzaktan alışverişte 6 ayda 33 milyar lira harcandı. Geçen yılın aynı dönemine göre yapılan harcamalarda yüzde 40 artış görüldü. Kredi kartına getirilen kısıtlamaların olmasına rağmen internet alışveriş sürecinde kredi kartı kullanımı kendini büyütmeye devam ediyor.

PayPal’ın küresel araştırmasına göre online alışverişe en çok zaman harcayan ikinci ülke Türkiye

PayPal, People Economy adını verdiği raporunu yayımladı. Zaman, para ve teknoloji ilişkisine odaklanan araştırma online alışveriş alışkanlıklarının anlaşılmasına dair geniş bir perspektif sunuyor. PayPal’ın Reputation Leaders’e yaptırdığı araştırma Singapur, İspanya, İngiltere ve ABD’ nin de aralarına bulunduğu, PayPal’ın en büyük 15 pazarında yaşları 18 ila 64 arasında değişen 15 bin 105 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

People Economy raporuna göre Türkiye 263 dakikayla Çin’den sonra online alışverişe en çok zaman ayıran ülke. Dünya genelinde insanların geleneksel alışverişe haftada 291 dakika, online alışverişeyse 202 saat ayırdığı da raporun tespitlerinden.

Türkiye online alışverişe zaman harcama konusunda ikinciyken, yüz yüze alışverişte de ikinciliği bırakmıyor. Geleneksel alışverişe zaman ayırmada 389 dakikayla İspanya birinci, 387 dakikayla Türkiye ikinci olarak sıralınırken online alışverişe en çok zaman harcayan Çin 378 dakikayla üçüncülüğü alıyor.

En Büyük Endişe: Online Dolandırıcılık

Yüz yüze yani geleneksel alışverişe en az zaman ülkeyse, haftada sadece 20 dakika ABD. En büyük e-ticaret pazarına sahip ABD’nin araştırmaya göre online alışverişte de en az zaman harcanan ülke olduğunu da belirtelim. Online alışverişte kaygı noktalarına baktığımızdaysa, araştırmaya katılanların yüzde 62′sinin dolandırıcılıktan korktuğunu görüyoruz. Dolandırılmaktan en çok korkan iki millet yüzde 70 ile Singapurlular ve Brezilyalılar olurken Türkiye 2 puan, yüzde 68 ile üçüncü sırada.

Ülkemiz insanının online alışverişe dair diğer endişeleri, yüzde 60′la satın alınanların kalitesiz olması yüzde 50 ile yanlış ürünlerin gelmesi ve yüzde 42 ile teslimat sırasında evde olmamak sıralanıyor. Hesap bilgilerinin yanlış kişilerin eline geçmesi, satın alınan ürünlerin iadesi durumunda çıkacak masraflar endişe edilen diğer konular.

Raporu hazırlayan PayPal olunca online ödemeye değinmeden geçilmemiş. Online ödeme esnasında ülkemiz insanın en çok canını sıkan şeyleri listeleyen araştırmada ilk sırayı yüzde 41′le her ödemede tüm kart bilgilerini yeniden girme zorunluluğu bulunuyor. İşlemin ortasındayken, zaman aşımından ötürü sayfanın kapanmasıysa yüzde 31′le ikinci sırayı almış. İşlemi tamamlarken, son sayfada ek vergiler veya gizli masraflarla karşılaşmaktan ülkemiz insanının yüzde 29’u şikayetçi. Bir diğer şikayet unsuruysa şifre ve pin kodlarını ezberlemek.

Kaynak : webrazzi