Reklam İstemeyen Google'a Para Verecek

İnternetin olduğu her cihazda olan ve her cihazda da reklam gösteren Google, reklam görmek istemeyen kullanıcılar için yeni bir çalışma başlattı.

İnternet'in Google ile eşdeğer olduğu günümüzde, video izlerken YouTube üzerinden, girdiğimiz WEB sitelerine AdSense üzerinden, mobil uygulamalarda da AdMob ile bizlere reklam gösteren Google, kısaca pek çok yerden bizlere reklam gösteriyor.

GMail ve Chrome başta olmak üzere pek çok kaynaktan bizim ilgilendiğimiz dataları alan ve ilgi yönlerine göre reklam gösteren Google, gelirlerinin çoğunu reklam üzerinden kazanıyor. Ayrıca kurulan sistemde sadece Google değil, içerik geliştiriciler de Google'dan para kazanıyorlar.

Shiftdelete'in haberine göre; Google, gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturan dijital reklam yayıncılığı noktasında önemli bir karar alma aşamasında. Şimdilik beta olarak başlattığı uygulamada, kısaca Google'a para verenler reklam görmeyecekler.

AYDA BİR KAÇ DOLAR VE REKLAM YOK


Google Contributor adıyla başlayan ve şimdilik deneme aşamasında olan yeni hizmet, kullanıcıların Google'a ödeme yapmaları durumunda reklam görmemelerini amaçlıyor.

Google'a göre yeni hizmetin amacı, hem içerik oluşturucular ve geliştiriciler için yeni bir kazanç modeli oluşturmak hem de kullanıcıların reklamlardan sıkılmamasını sağlamak.

Google Contributor ile geliştiriciler ve site sahiplerinin katılımıyla büyüyecek bir yapıya sahip olacak. Aylık 1 - 3 Dolar arası bir ödeme yapıp, reklam görmeyeceksiniz.

Kişilerin ödediği paradan, girilen tüm siteler kendilerine düşen payı da alacaklar. Bu da yeni bir kazanç modeli olacak.

ON YAYINCI, GOOGLE CONTRİBUTOR'A KATILDI

Mashable, Science Daily, The Onion, WikiHow, Imgur, Urban Dictionary başta olmak üzere 10 yayıncının katıldığı ve deneme aşamasında olan Google Contributor, kullanıcılardan yoğun ilgi görürse yayılarak kullanım oranlarını artıracak.

Tabi burada reklam engelleme yazılımlarının zaten piyasada olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Google'a ödeme yapmadan zaten pek çok kullanıcı reklam görmemeyi sağlıyor.

Fakat şunu da belirtmekte fayda var. Özgün içerik üreten sitelerin de reklam gelirlerine de ihtiyaç var. Google, bu çözümle beraber orta yolu bulacak gibi gözüküyor. Hem kendi payını alacak, hem kullanıcılara reklam gösterilmeyecek, hem de siteler kazanacak. Tabi burada siteler ne kadar kazanacak zaman gösterecek.

kaynak : dış haberler

Evden çıkan kiracılarla ev arayanları buluşturan girişim: EvimiTut.net

Yeni bir ev aramak, emlakçı emlakçı gezmek ve tabii ki emlak komisyonları pek çok kiracı adayı için en sıkıntılı konulardan. Evimitut.net adlı sosyal girişim, bu durumu fark ettiğinde, evinden çıkacak olan kişilerle ev arayanları buluşturmak için bir platform hazırlamış.

EvimiTut’un sağladığı en büyük fayda, kiralık ev arayanların kafasındaki soruları çözmek. Kimi zaman bir evin mevcut kiracısı, evin durumuyla ilgili olarak ev sahipler ya da emlakçılardan daha fazla fikir sahibi olabiliyor.

Kiracılar, çıkmaya hazırlandıkları evin ilanını EvimiTut’a girerek, kiracı adaylarını da emlak komisyonu ödemekten kurtarıyor, hem de ev sahibi, kiracısı çıktığında yeni bir ev sahibi aramaktan EvimiTut sayesinde kurtulabiliyor. Evden çıkacak kiracı ise, evinin ilanını çıkarak, çeşitli markalardan indirim kuponları kazanabiliyor.Kurucu ortakları Beybin Esen ve Yiğit Kula olan EvimiTut.net, henüz çok yeni bir girişim olmasına rağmen sosyal medyada çok olumlu tepkiler alıyor. Kiracıların çoğu zaman en büyük pişmanlığı, taşındıkları evin önceki kiracısından bilgi almamak ya da alamamak olabiliyor. EvimiTut.net’in hikayesi de burada başlamış ve Esen’in kiracı olduğu evlerdeki bu pişmanlıkları, böyle bir girişimin doğmasına vesile olmuş.

Şu anda veritabanı olarak çok kısıtlı olmasına rağmen geniş kitlelere yayıldıkça EvimiTut.net’in popülerliğinin de giderek artacağını düşünüyorum. Yayında olan ilanlara göz attığımızda ise, genelde İstanbul’daki ilanlarla karşılaştığımızı da belirtelim.

Apple, Türkiye’deki ikinci mağazasını açmaya hazırlanıyor

5 Nisan’da Türkiye’deki lk mağazasını açan Apple, ikinci mağazasını da yine İstanbul’da açıyor. Şirketin 10 Temmuz tarihli Ticaret Sicil bildiriminde yer alan bilgi Apple Mağazası’nın yeni şubesinin Akasya Alışveriş Merkezi’nde olacağını gösteriyor.

Türkiye açılımına İstanbul Avrupa Yakası’ndan başlayan Apple’ın ikinci mağazası için Anadolu Yakası’nı tercih ettiğini görüyoruz. Mart 2014′te açılan Akasya AVM, Acıbadem’de yer alıyor.

İletişime geçtiğimiz Apple Türkiye yetkilileri konuyla ilgili henüz bir yorum yapmayacaklarını belirttiler.

Akasya AVM orta, üst orta ve yüksek gelir grubunu hedefleyen mağazaları barındırıyor. AVM’de lüks markalar üst katlarda yer alıyor. Yakın zamanda çalışmalara başlanacak Apple Mağazası’nın nerede konumlanacağıyla ilgili de henüz bir bilgi yok. Gelişmeleri takip ediyor olacağız.

Kaynak : Webrazzi